02.05.2012.

Laikā no 2012. gada 12. marta līdz 14. martam Stokholmā notika 17. EA laboratoriju komitejas darba grupu sanāksme par starplaboratoriju rezultātu salīdzināšanas jautājumiem kalibrēšanas un testēšanas jomās, kuras darbā piedalījās LATAK vadošais vērtētājs Juris Vaļinieks.

Šo darba grupu galvenais uzdevums ir izvērtēt EA iesaistīto laboratoriju rezultātu salīdzināmību. Ja Prasmes pārbaužu (turpmāk PP) rezultātu novērtēšana parāda rezultātu salīdzināmību laboratorijām, kuras ir akreditējušas dažādas EA MLA akreditācijas institūcijas, tad tas ir pierādījums pārliecībai, ka MLA darbojas efektīvi (EA Resolution 2009 23 (28)).

EA Labaratory committee (LC) Inter Latboratory comparisson (ILC) Calibration darba grupa

Piecgades plāna izpildes vērtējumā šobrīd ir uzsākta programma par raupjuma mērīšanas iekārtu kalibrēšanu. Diemžēl Latvijā nav akreditētas kalibrēšanas laboratorijas šajā jomā. Tāds pats stāvoklis ir arī otrajā programmas jomā par paātrinājuma mērīšanas iekārtu kalibrēšanu.

Turpmāk tiks izstrādātas programmas tādās jomās kā maiņstrāvas jauda /enerģija, vērpe, skaņas spiediena līmenis, ūdens skaitītāji. Problēmas šo programmu realizācijā ir vairāki faktori, tostarp dalībnieku skaits, PP organizatoru kalibrēšanā trūkums un arī , augstās dalības maksas un piedalīšanās izmaksas.

EA Labaratory committee (LC) Inter Latboratory comparisson (ILC) Testing

Šī bija pirmā reize, kad LATAK piedalījās šīs darba grupas sanāksmē. PP programmu pieejamība ir neapšaubāmi plašāka. Programmas piedāvā APLAC, IMEP, IfEP, UK NEQAS, Syke, DRRR , kuru rezultātu izvērtēšanu atbilstoši noteiktajiem kritērijiem sniedza programmu kuratori. Par cik PP organizatoru loks un dalībnieku skaits lielāks, līdz ar to arī piedalīšanās maksa ir ievērojami pieejamāka laboratorijām. Tika apspriesta arī turpmāko programmu realizācija un izvērtēšana. Šobrīd aktuālas testēšanas programmas ir:

a)    mikrobioloģijas programma – vājpiena pulveris;
b)    pesticīdu atlikums tomātu pastā.

Interesentiem ir iespēja iegūt papildus informāciju sazinoties ar J. Vaļinieku, tālrunis 67709533 vai e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs ir veicis akreditēto kalibrēšanas laboratoriju aptauju par piedalīšanos prasmes pārbaudēs kalibrēšanā. Pēc rezultātu apkopošanas tiks organizēta sanāksme rezultātu prezentēšanai.

Uz lapas augšu